Víza Katar

Vízum do Kataru

Jak na víza do Kataru?

Doporučujeme před cestou ověřit, zda se podmínky pro cestování do Kataru nezměnily. Aktuální informace poskytuje i webová stránka velvyslanectví Kataru v Budapešti www.qatarembassy.hu. Vízum je třeba zajistit ještě před vstupem do země, podle úřadů není možné získat vízum na hraničním přechodu bez předchozího vyřízení. Je třeba také zajistit tzv. „sponzora“, který cizince zve a přebírá za něj veškerou odpovědnost po dobu pobytu v zemi.

Jak získat tranzitní vízum

  • při tranzitu přes letiště Doha vízum nepotřebujete (tranzit nesmí oficiálně přesáhnout 8hodinovou čekací dobu, při předložení letenky pro navazující letecký spoj jsou však katarské úřady zpravidla tolerantní, i když se pobyt na letišti prodlouží)
  • při delším tranzitu doporučujeme předem kontaktovat zastupitelský úřad Kataru akreditovaný pro Českou republiku, který má k dispozici nejaktuálnější informace

Které dokumenty budete k vyřízení víza potřebovat

na zastupitelském úřadě Kataru v Budapešti

  • vízum lze získat, pokud sponzor s právem pobytu v Kataru zaslal pozvání s potvrzením o výši příjmu a prohlášením o svém přímém příbuzenském vztahu ke zvané osobě (při soukromých cestách), nebo prohlášením o pracovním účelu (obchodní cesty a zaměstnání)
  • kontakt na Velvyslanectví Státu Katar v Budapešti, Embassy of the State of Qatar in Budapest, Hungary, 1026 Budapest, Gárdonyi Géza u. 19, tel.: 00361-392 10 10, fax: 00361-392 10 19, e-mail: info@qatarembassy.hu

v Kataru na imigračním úřadě

  • vízum lze vyřídit se stejnými dokumenty jako na velvyslanectví
  • vízum obvykle vyřizuje přímo zvoucí osoba, pozvaný tedy cestuje do Kataru s kopií víza (zaslanou např. faxem) a sponzor s originálem víza vyzvedává cestovatele na letišti v Kataru, všechny letecké společnosti v Kataru tento proces akceptují

Existuje ještě možnost vyřízení víza prostřednictvím jednoho z pětihvězdičkových hotelů (The Ritz-Carlton, Doha, Doha Marriott Gulf Hotel, Sheraton Doha Hotel atd.), který přebírá roli "sponzora" za své hosty. Cizinci jsou ovšem v tomto případě nuceni po celou dobu svého pobytu v zemi setrvat právě v tomto hotelu. Tohoto způsobu nejčastěji využívají různí podnikatelé a obchodníci, kteří přijíždějí do Kataru poprvé, anebo jejich zázemí ještě není dostatečně vybudováno k vyřízení víza s jiným sponzorem.

 

Nejžádanější víza

Chcete cestovat do Kataru, emirátu v jihozápadní části Perského zálivu? Plánujete návštěvu hlavního města Dauhá či přístavu Umm Sajd na východním pobřeží? Poradíme vám, jak získat vízum. Budete muset požádat o vyřízení katarský hotel nebo obchodního partnera, vízum lze získat i na ambasádě.