V Indii na vás čekají starověké kultury, posvátné védy, světová náboženství, slavná Kámasútra, Buddha, ale také bollywoodské filmové hvězdy, populární kriket, prudký rozvoj internetových technologií a největší slumy Asie.
Počet obyvatel: 1,241 miliard
Hlavní město: Dillí
Rozloha: 3 287 590 km2
Jazyk: Indie je státem mnohonárodním a logicky tedy i mnohojazyčným. Národním jazykem je prohlášena hindština a angličtina, kterou se taky víceméně všude domluvíte.
Měna: indická rupie (INR)
Zastoupení ČR v zemi: Embassy of India, Milady Horákové 60/93, Holešovice, Praha 7
Do Indie je nevýhodnější cestovat s dolary v hotovosti. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Ve všech větších městech najdete bankomaty. Ceny základních potravin jsou výrazně nižší než ceny v ČR. Standardní menu v dobré restauraci pořídíte okolo 45 – 120 INR, na ulici a v malých jídelnách na venkově se lze stravovat ještě nepoměrně levněji.
Co se týče ubytování, Indie nabízí vše od nejprostšího po nejluxusnější. Jednoduché sparťanské ubytování v „guest housu“ se společnou sprchou a WC lze mimo velká města pořídit od 100 INR za dvojlůžkový pokoj. Ceny jsou však většinou smluvní, záleží tedy na sezóně, počtu strávených nocí a oboustranné ochotě smlouvat. V Indii je samozřejmě i síť hotelů označených našimi hvězdičkami a není problém ubytovat se v pohádkových palácích za stovky dolarů na noc. Ať budete nakupovat cokoliv, nezapomeňte smlouvat, zejména na tržištích se dostanete klidně na polovinu či méně původní ceny.
Vzhledem k rozloze, různým klimatickým pásmům a rozličným nadmořským výškám Indie, je těžké stanovit nejvhodnější dobu pro cestování po celém subkontinentu. V Indii se střídají tři hlavní roční období: období horka, období dešťů a období chladu. Lze však shrnout, že vyjma Himaláje je tou nejvhodnější a nejpříjemnější dobou na cestování období od konce října do počátku března. Letenky do Indie si tedy kupte právě na tuto dobu. Od dubna nastává velmi horké léto, kdy se denní teploty často pohybují nad 40 °C ve stínu. Přibližně v polovině června začíná období monzunových dešťů, kdy je v Indii navíc velmi vlhko. Pro cestování to není příliš vhodná doba, neboť na mnoha místech jsou záplavy, sesuvy půdy a bývá ochromena doprava. Období dešťů trvá až do září.
Co se týče náboženství, hlásí se majoritní většina Indů, konkrétně 81,9 %, k hinduismu. Druhým nejrozšířenějším náboženstvím je Islám (11,7 %), dále pak křesťanství (3 %), sikhismu (1,7 %), buddhismu a džinismu. Hinduismus je nová podoba starého védského náboženství, které bylo zatlačováno buddhismem a džinismem. Nemá žádného zakladatele. Připouští víru ve věčnou, nestvořenou a nekonečnou božskou podstatu – Bráhman, která má 3 hlavní reprezentace – Bráhma, Višnu, Šiva. Hinduistický pantheon dále čítá na 330 miliónů božstev, které také vycházejí z božské podstaty Bráhmana a jsou její manifestací. Díky náboženské rozmanitosti i víře místních oplývá Indie množstvím celostátních i lokálních svátků, festivalů, bohoslužeb a oslav, které často zahrnují i různá barvitá procesí. Mezi nejdůležitější a nejzajímavější patří hinduistický svátek Holi, kterým se slaví konec zimy. Lidé se při něm mimo jiné polévají barevnou vodou.
Indická dopravní infrastruktura je v porovnání s Evropou na poměrně nízké úrovni. Silnice neodpovídají obvyklým standardům, rychlejší je železniční doprava, nejrychlejším a nejbezpečnějším druhem dopravy v Indii je ale doprava letecká. Autobusová síť je poměrně hustá, ale cestování autobusem není příliš pohodlné. Je nutno věnovat pozornost i balení zavazadel, neboť ta se často přepravují na střeše autobusu. Autobusy se obecně dělí na místní a turistické, které bývají zhruba dvakrát dražší, vybaveny lepšími sedačkami, ale opravdového komfortu se zde nedočkáte. Cestování vlakem bývá pohodlnější a výhodou je možnost překonat nočním, lehátkovým vlakem velké vzdálenosti a ušetřit čas i peníze. V Indii naleznete moderní expresy, ale i velmi staré místní lokálky. Je možno napočítat až 10 různých tříd! Jízdenky je dobré rezervovat dopředu.
I přes to, že je indická kuchyně zpravidla bezmasá, nemusíte se bát monotónnosti. Místní jídlo je velice různorodé a pestré. Skládá se s různých zeleninových či luštěninových omáček doplněných o rýži či klasické placky čapátí. Jídlo se liší podle jednotlivých oblastí a vyznačuje se také výraznou vůní a ještě výraznější pálivostí. Občas můžete narazit na kuřecí či vepřové maso, ale raději se připravte na vegetariánskou a velmi dietní kuchyni. Až si vaše tělo zvykne na poněkud odlišné chutě, okuste i dobroty z pouličních stánků. Jen si dejte pozor, aby byly dobře tepelně upravené.
Indie je pro Evropany relativně bezpečnou zemí. Větším problémem je pouze občasná pouliční kriminalita a kapesní krádeže. Je proto vhodné dodržovat základní pravidla jako neukazovat obsah peněženky, nenosit veškeré peníze na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbat neosvětleným ulicím či nenechávat zavazadla bez dozoru. Nezapomeňte také na potřebná očkování, mezi nimiž by neměla chybět vakcína proti břišnímu tyfu a virové hepatitidě typu A i B, popř. proti meningokokové meningitidě, vzteklině a japonské encefalitidě. Vybavte se antimalariky a dbejte na hygienu a čerstvost jídel, které konzumujete.
Zlatý trojúhelník je trojice nejnavštěvovanějších měst Indie – Džajpur, Ágra a Dillí jsou plné nejslavnějších památek. Tádž Mahal a Červenou pevnost najdete v Agře, v hlavním městě nezapomeňte navštívit Páteční mešitu. Jako z jiného světa působí město Váránasí, kde můžete na břehu Gangy pozorovat tradiční kremace i obřadní omývání v řece. Čerstvě sesbíraný čaj ochutnáte v Dárdžilingu, nádherné horské scenérie nabízí severoindický Ladakh. Za pohádkovými plážemi jezdí turisté do Goy a za ruchem velkoměsta do Bombaje. Rozlehlost Indie nabízí prakticky cokoliv, na co si vzpomenete.
Další cestopisy z Indie, informace a rady na cesty najdete na HedvabnaStezka.cz, nejčtenějším cestovatelském portálu v ČR.